Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
56 postów 46 komentarzy

Pan Lawina Herbu Jastrzebce

Pan Lawina Herbu Jastrzebce - Sprawy rozne i przerozne, teorie nie dokonca spiskowe, zycie w matrixsie inne bardzo wazne, nie wazane-wedle oceny. Polska i Polacy. Swiat.Technika.Fotografia. Filmowanie.Zdrowie.Prawo. Akwarystyka.Krotkofalarstwo.Szachy. IT.WOPR.Nurkowanie.Fizyka i inne.

Jak sie produkuje dlug.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prawda o kredytach, pseudoekonomia, lichwa.

zrodlo: http://wolna-polska.pl/wiadomosci/mit-kreacji-pieniadza-2014-06 

  OPUBLIKOWANO CZERWIEC 24, 2014

PRZEZ SZYMONFINANSE I PIENIĄDZE

Mit kreacji pieniądza

 
 
 

 

Najczęściej powtarzanym przez agenturę i pożytecznych idiotów ekonomicznym kłamstwem jest to, że banki komercyjne emitują pieniądze na rynek. Nieprawda. Banki, poprzez kredyt, wysysają pieniądze z rynku. Ten mechanizm można nazwać emisją pieniądza tylko wtedy, gdy nie spłaci się kredytu. Podskoczyć nie znaczy latać.

Jak w uproszczeniu wygląda mechanizm tzw. kreacji a w istocie wysysania pieniądza z obiegu? Załóżmy, że na całym rynku istnieje 100 zł. Do banku przychodzi Kowalski, dostaje kredyt 10 zł i umawia się z bankiem na spłatę pożyczki z procentem, w sumie odda w ratach 12 zł. W chwili pożyczki bank, w oparciu o system rezerw częściowych, faktycznie kreuje 10 zł które pożycza Kowalskiemu. W momencie pożyczki na rynku jest więc 110 zł, wzrasta konsumpcja, wzrasta produkcja, rosną wpływy do budżetu z podatków.

Jednak Kowalski musi kredyt spłacić. Kowalski spłaca pożyczoną kwotę 10 zł, plus 2 zł odsetek. Te 2 zł jest zyskiem banku, 10 zł zostaje wycofane z obiegu. Na rynku mamy 98 zł, 2 zł ma bank. W ten cudowny i magiczny sposób bank nie robiąc nic zarobił 2 zł. Jeśli powtórzymy taki kredyt 50 razy na rynku zostanie 0 zł a w kasie banku znajdzie się 100 zł. Do banku teraz przychodzi 51 Kowalski i pożycza 10 zł. Do spłacenia ma 12 zł. Skąd Kowalski weźmie 2 zł aby spłacić odsetki od pożyczki? Te pieniądze nie istnieją, dlatego potrzebny jest kolejny kredyt. Ostatecznie, aby spłacić poprzednie pożyczki trzeba zaciągać kolejne.

Czy to jest kreacja pieniądza? To jest wysysanie pieniędzy z rynku, a nie żadna kreacja.

Ale to początek zabawy. Załóżmy teraz, że naszym pożyczającym jest państwo. Po wyssaniu większości pieniądza z rynku w następnej kolejności pojawia się agencja ratingowa, firma zajmująca się oceną wiarygodności kredytowej podmiotów pożyczających pieniądze. Agencja widząc problemy finansowe pożyczającego wystawia niską ocenę wiarygodności kredytowej przez co pożyczający musi płacić większe odsetki co prowadzi do kolejnych problemów ze spłatą. Bank, zatroskany stanem swoich finansów, ostatecznie przestaje pożyczać — zbyt duże ryzyko nie odzyskania pożyczonych pieniędzy. Pożyczający nie ma jak spłacić poprzednich pożyczek, stoi na progu bankructwa.

Teraz pojawiają się emisariusze banku doradzający w jaki sposób uratować gospodarkę przed bankructwem. Pożyczający nie ma już co prawda pieniędzy ale przecież ma jeszcze nieruchomości, zasoby naturalne, lasy państwowe, działa sztuki, zasoby ludzkie, itd.. Recepta ekonomicznych doradców na wyjście z kryzysu jest prosta: podnieść podatki i sprzedać wszystko co ma pożyczający. Ponieważ na rynku nie ma już prawie pieniędzy a podatki coraz większe wyprzedają się również przedsiębiorstwa krajowe.

Gdy cała własność należy już do banku oraz znajomych królika długi zostają umorzone.

Majątki Greków należą do Żydów.

Bo nie ważne jak mężczyzna zaczyna, ale ważne jak kończy. – Leszek Miller.

 

Tags : 

 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Szanowny autor powinien odróżniać bankructwo państwa, czyli ogłoszenie przez państwo niewypłacalności od bankructwa gospodarki, czyli totalnego braku działalności gospodarczej.
  Niewypłacalność państwa jest groźna wyłącznie dla osób czerpiących swoje dochody wyłącznie z budżetu, czyli nie tworzących niczego pożytecznego - do takich osób należą przede wszystkim politycy.

  Twierdzenie, iż bank wysysa wszystkie pieniądze z rynku jest bardzo zabawne, gdyż u jego podstaw leży przeświadczenie o tym, iż właściciele banków i pracownicy banków gromadzą pieniądze wyłącznie dla samych pieniędzy, że żyją skromnie niczym pustelnicy tylko po to, by jak najmniej wydawać na własne potrzeby a wszystkie pozostałe kwoty ciągle "reinwestować". Bo wydawanie pieniędzy przez właścicieli i pracowników banku jest drogą którą pieniądz wraca na rynek.
  Takie postrzeganie bankierów jest charakterystyczne dla ludzi z wysoką preferencją czasową, nie potrafiących niczego zaoszczędzić, wydających na bieżącą konsumpcję wszystkie swoje dochody oraz zaciągają na tę konsumpcję także kredyty. Dla nich jest niewyobrażalne iż człowiek może część swojej konsumpcji odłożyć chociaż odrobinę w czasie i każde takie przesunięcie konsumpcji rozumieją wyłącznie jako całkowitą z niej rezygnację.
 • Kreacja..i tylko
  no to chazarowie sie dwoja troja,by kradziezy nie nazywac kreacja,od kreacji nic zadna teoria nie odciagnie nas,CEL JEDEN okrasc zabrac Polakom I wywiezc do czerwonego redshielda.
  Oj autorze pokretnie tlumaczysz,by kradziez nadal uzasadniac,probujesz zmieniac pojecia ,kawalek po kawalku by ludziom wybic z glowy kreacje.Kolego jezeli z niego tworzy sie cos to nic innego jak kreacja,a ta kreacja ma okrasc nas Polakow ,taki maja cel chazarowie.ten prosty mechanism wszyscy na swiecie znaja tylko ty masz problem.oj uparci jestescie chazarowie.
 • @Zapluty Karzeł Reakcji 09:52:24
  To samo dotyczy także szanownego Pana - także jak katarynka walczy Pan ciągle z lichwą, ciągle pomijając niewygodne fakty.
 • @Zapluty Karzeł Reakcji 11:08:12
  Szanowny Pan nie obalił tych faktów a jedynie zanegował ich istnienie - dlatego też zwracam się do czytelnika w identycznym co Pan celu.
 • @Autor
  Dość pokrętnie Pan to przedstawił.. w zasadzie zgoda, jeżeli przyjmiemy do badań dany moment. Niestety jeżeli proceder zaczniemy obserwować w czasie, to okazuje się, że nie liczy się początek i koniec kreacji długu, ponieważ ciągle (jedne długi powstają inne zamykają) jest wykreowany pieniądz, który jest w obrocie permanentnie. Proszę to sobie przemyśleć..
  Co do mechanizmu przejmowania Świata przez banki, to pełna zgoda.
  Cieszy kolejna szabla w walce z agentami banksterów - kurwinowcami.

  Pozdrawiam
 • @Zapluty Karzeł Reakcji 12:40:11
  Pomyślałem sobie, może szanowny Pan ma rację, może faktycznie koszty prowadzenia działalności bankowej i wypłacane zyski są niewielkie w porównaniu z odsetkami pobieranymi przez bank? Dane potwierdzające to twierdzenie powinny się znajdować w każdym sprawozdaniu okresowym dowolnego banku - zatem sprawdziłem sobie jedno takie sprawozdanie:
  http://static3.bzwbk.pl/asset/r/a/p/raport_roczny_bzwbk_2013_32182.pdf

  Co wynika z tego rocznego sprawozdania?
  Przychody banku to:
  -) odsetki jakie klienci spłacili bankowi 5 085 818 000 zł
  -) opłaty i prowizje jakie bank pobrał 1 795 743 000 zł
  Koszty poniesione przez bank, czyli wypłacone przez bank pieniądze to:
  -) odsetki jaki zapłacił bank 1 962 385 000 zł
  -) koszty prowizyjne jakie poniósł bank 236 638 000 zł
  -) koszty pracownicze, amortyzacje 2 693 328 000 zł
  -) zyski wypłacone akcjonariuszom 1 000 932 452 zł

  Podsumowując bank zakumulował kwotę 988 277 548 zł z pieniędzy które do niego wpłynęły w wysokości 6 881 561 000 zł, czyli 1/7 przychodów.

  Czy zatem 6/7 to niewielka część, tak jak szanowny Pan twierdzi, którą bank wydaje i która umożliwia spłatę należnych odsetek?
  Czy rozjaśnianie i demaskowanie lichwy w wersji szanownego Pana opiera się na takiej samej logice według której 1/7 jest dużo większa od 6/7?
 • @Zapluty Karzeł Reakcji 22:42:19
  ale przecież, ja zgadzam się z Wami w sprawie długu i odsetek.. chodzi mi tylko o ilość pieniądza w obiegu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031